Nagykőrösi II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola

Cím: 2750 Nagykőrös, Kecskeméti út 39-41. 
OM-azonosító: 037718
Telefon: 06-53-351-982
E-mail 1: rakocziferenc.nagykoros@cegleditk.hu
E-mail 2: rakocziferenc.nagykoros@gmail.com

Rákóczis diákok Erdélyben

A Határtalanul Program keretében, melynek célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése, hetedikeseink Erdélybe látogattak el. Az állam támogatásával megvalósult kiránduláson Románia magyarlakta területeire utaztak.
A kirándulást kutatómunkák, anyaggyűjtések, csoportos beszámolók előzték meg. A gyerekek közösen készítették el a logót, a prezentációkat, ajándékokat gyűjtöttek és készítettek.
Május 23-án nagy várakozással indultak útnak. A kiszombori határátkelés után Nagyszentmiklósra, Bartók Béla szülővárosába utaztak. Meglátogatták a nagy zeneszerző szülőházát. Temesvárra, a Bánát központjába érkezve megcsodálták a Dómtemplomot, vastuskós házat, a régi városházát, a volt Kormányszéki palotát. Majd Herkulesfürdő, Európa legrégibb ismert gyógyhelye felé vették az irányt. Az esti órákban érkeztek meg Orsovára, a szállásukra.
Másnap orsovai szállásukról indulva a Kazán-szorosba mentek, ahol az Al-Duna romantikus szikla szorosában hajókáztak. Kirándultak a vadregényes Cserna völgyében a víztároló tóhoz. Útjuk során meglátogatták az Alion-hegy nyúlványát, ahol a szabadságharc leverése után menekülni kényszerülő elődeink 1849-ben elásták a Szent Koronát.
A 3. napon kirándulóink Karánsebesnél tettek egy rövid sétát, majd Dévára mentek, ahol látogatást tettek Böjte Csaba Dévai Szent Ferenc Alapítványánál. A találkozó során közös programot szerveztek a helyi diákokkal.
Másnap diákjaink Vajdahunyadot, a Hunyadiak gótikus-reneszánsz várkastélyát hódították meg. Őraljaboldogfalván az Árpád-kori erődtemplomot és a Kendeffy-kastély nézték meg. Autóbuszos kirándulással zárták a napot, a 2500 m fölé nyúló csodálatos hegyvidékre, Retyezát-hegységbe, a Zerge-havasokhoz látogattak el.
Az utolsó napon először Marosillyét, Bethlen Gábor erdélyi fejedelem szülőhelyét tekintették meg. Az utolsó állomás Arad volt. Sétáltak a belvárosban, megnézték a minorita templomot, a Szabadság szobrot. Lerótták tiszteletüket a 13 vértanú emlékműve előtt, meggyújtották az emlékezés mécseseit. Az erdélyi utazás a Csiky Gergely Főgimnáziumban ért véget, ahol találkoztak magyar diákokkal és pedagógusokkal.
Számtalan emlékkel gazdagodva tértek haza tanulóink, melyről nemcsak a folyosót díszítő tablók meséltek. A nemzeti összetartozás napja alkalmából rendezett projekt-napon élménybeszámolókat hallgathatták meg felsős dákjaink, és a fotókból összeállított prezentációt nézhették meg.
Ezúton is köszönetet mondunk Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-nek, valamint Gulyás Anita, Szijj Mónika 7. évfolyamos osztályfőnököknek, Balaska Edit és Rupp Zsoltné tanárnőknek a páratlan kirándulásért!